Jump to content
Fivem-DEV.cz
Sign in to follow this  
Dr.House

Streamování fontu

Recommended Posts

Zdravíčko, 

tento návod bude napsaný jednoduše a tak aby ho každý pochopil, nebudu zde vysvětlovat, proč se co dělá jen Vám tu přímo ukáži, jak si vytvořit font,který můžete streamovat pro fivem a tím pádem používat diakritiku v draw 3d textu nebo v notifikacích.

Potřebné programy:

- swf converter (http://swfmill.org/releases/swfmill-0.3.3-win32.zip)
- gfw exporter

gfxexport.zip

Postup:

1) Vyberte si font
U tohoto bodu je to jednoduché skočíme se na jakoukoliv stránku ohledně fontů preferuji google fonts,kde si vybereme font, který se nám libí a můžeme ho používat dle jeho licence, tento font si stáhneme k nám do počítače někam bokem do složky a měl by být ve formátu TTF

2) Vytvoříme si soubor in.xml

Tento soubor bude za nás řešit, který font potřebujeme a bude použit při konverzi TTF do SWF pomocí programu swfmill

<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-1" ?>

<movie version="8" width="320" height="240" framerate="12">
    <frame>
        <library>
            <font id="Fire Sans" import="FiraSans-Regular.ttf" name="Fire Sans"/>
        </library>
    </frame>
</movie>

Jak vydíte soubor má v sobě iframe o který my se starat nebudeme, nám jde o hodnoty v parametru font a to ID, import a name

- id = název fontu
- import = cesta k fontu (název souboru pokud ho máte ve stejné složce)
- name = název fontu

3) Provedeme konverzi TTF na SWF

Ve stejné složce tedy máme font.ttf u nás tedy FireSans-Regular.ttf a in.xml, do této složky si vložíme i program swfmill, který můžete stáhnout pomocí odkazu výše.

Příkaz pro provedení převodu: 

swfmill simple in.xml out.swf

Použijeme klávesovou zkratku

windows + R

Do tohoto okýnka napíšeme cmd a zmáčkneme enter
cmd.png

Otevře se nám příkazový řádek a v něm bychom se měli dostat do složky ve které se nám nachází font i program, u mě se nachází ve složce se serverem v assetech rcore takže jsem se dopracoval pomocí cd příkazů až do této složky, pokud nevíte co je cd a jak se pohybovat v konzoli prosím najděte si návod na youtube je tam toho hodně.

Následně do tohoto příkazového řádku napíšeme příkaz který máte víš a zmáčkneme enter, nemělo by to napsat žádnou chybu a ve složce, kde máte in.xml by se měl vytvořit soubor out.swf

Screenshot_2.png

4) Vytvoříme z SWF GFX soubor,který již fivem umí streamovat

Do složky přidáme soubor gfxexport.exe který si můžete stáhnout nahoře v tomto článku, následně do stejné příkazové řádky s cestou zadáme příkaz 

gfxexport.exe out.swf

Mělo by se nám objevit něco takového a ve složce by měl být nový soubor out.gfxScreenshot_3.png

4) Přejmenujeme out.gfx na název fontu

U nás aktuálně třeba na firesans.gfx abychom byli schopni rozlišit ve složce, o který font se jedná.

5) Registrace fontu a streamování

Vytvoříme si jednoduchý script a do něho vložíme tento kód na stranu klienta.

Citizen.CreateThread(function()
    RegisterFontFile('firesans') -- název soubory gfx bez koncovky gfx
    fontId = RegisterFontId('Fire Sans') -- nazev ktery jsme dávali do in.xml
    print(string.format('[rcore] setting up font Fire Sans as ID: %s',fontId))
end)

6) Vložíme font.gfx do stream složky

V našem resouru vytvoříme složku stream a do ní vložíme náš GFX soubor, mělo by být vše v pořádku.

7) Použití

Použití je jednoduché, pro 3D text použijeme nativ nastavení fontu s ID které vytváříme a registrujeme v našem scriptu výše.

SetTextFont(getFontId())

• Thanks 2

Zdravím při stáhnu gfxexport mi to vždy hodí 640f4bd0d67bf8137ee5334fbcc51be0.pngTento error ale CRY ENGIEN mám. Nějaká rada?

Supr, vyzkouším, ale  docela POG CHAMP 8 let staré

1 hour ago, Squizer said:

hele zkouším to jak 32bit tak 64bit, nalogovat mi jde jen Launcher.exe zbytek se hned vypne a v Launcheru jak mile se chci přihlásit hoodí to error že COULD NOT TO CONNECT THE SERVERS

Proč někdo nevytvoří default font a nehodí to jako resourse ? Hlavně aby tam šla diakritika.

6 hours ago, pikachucz said:

Proč někdo nevytvoří default font a nehodí to jako resourse ? Hlavně aby tam šla diakritika.

Mám pocit že "default font" nemá diakritiku.