Jump to content

Linux - Obecná teorie


Samnick

Recommended Posts

1.png.9888a0d7a0ec1b1421858a1cfb6757b2.png

Na začátek si musíme říct že Linux není jen ta černá console/terminál kde bliká kurzor kam se cosi píše a Linux to udělá.

Linux je operační systém založený na jádře Linux, který byl původně vytvořen Linusem Torvaldsem v roce 1991. Je to svobodný a otevřený software, což znamená, že uživatelé mají svobodu spouštět, kopírovat, distribuovat, studovat, změnit a vylepšovat software.

 

Pro práci s Linuxem je důležité mít určité znalosti a dovednosti, jako je práce s příkazovým řádkem, správa balíčků a souborového systému. Nicméně existují také grafická uživatelská rozhraní pro Linux, která umožňují práci s operačním systémem bez nutnosti znalostí příkazové řádky, ale tyto grafické nadstavby jsou určeny spíše pro osobní počítače, než-li pro serverové využití.

 

Linux tedy můžeme dál upravovat i prodávat, ale tento scénář se neděje. Protože licenční model je postaven tak, že pokud chcete upravit Linux a distribuovat ho dále, musíte zajistit, že vaše verze Linuxu bude stále svobodná a otevřená. To znamená, že musíte poskytnout zdrojový kód vaší verze Linuxu a zaručit, že každý, kdo dostane vaši verzi Linuxu, má stejné práva jako vy, včetně práva upravovat a distribuovat software dále.

Standardně se pak používá model na bázi supportu, OS je free, ale support je paid.

 

Linux se dodává v mnoha různých distribucích, což jsou různé verze operačního systému, které se liší v závislosti na způsobu instalace, balíčkovacím systému a správě softwaru. Mezi nejznámější distribuce patří Ubuntu, Debian, Red Hat, Fedora a CentOS.

Linux je možné používat na velké sféře zařízení a účelem použití. Může být osobním počítači, serveru, mobilním zařízení, superpočítače či různé BYOD zařízení. 

 

Linux můžeme používat i na Desktop počítačích, tedy jako standardní OS pro práci s počítačem. Pro tyto účely bylo vytvořeno velké množství grafických nadstaveb pro Linux. Nejznámější jsou: GNOME, KDE, Xfce, LXDE, Unity(Pozor, neplést si s game engine).

 

Občas můžeme vidět několik dalších zkratek jako je UNIX, GNU, BASH, KernelKDE a nebo Xfce. Níže se popíšeme co znamenají.

 

UNIX

Unix je starší operační systém, který byl původně vyvinut v AT&T Bell Labs v roce 1969. Unix je uzavřený operační systém a jeho zdrojový kód není volně dostupný. Unix byl původně určen pro minipočítače a vysokovýkonné počítače. Unix byl původně navržen pro architekturu procesorů typu minipočítačů a vysokovýkonných počítačů (Nikoliv tedy pro x86). Závěrem lze říci, že Linux a Unix jsou oba operační systémy s podobnými funkcemi, ale liší se v mnoha klíčových oblastech, jako je licence, zdrojový kód, architektura, rozšiřitelnost a dostupnost.

 

GNU

GNU je projekt svobodného software, který byl založen Richardem Stallmanem v roce 1983. GNU je zkratka pro "GNU's Not Unix" (GNU není Unix). Cílem projektu GNU bylo vytvořit kompletní operační systém s otevřeným zdrojovým kódem, který by byl kompatibilní s Unixem, ale bez závislosti na Unixových licenčních podmínkách.

GNU je také spojeno s konceptem copyleft, což je právní mechanismus pro ochranu svobodného softwaru. Copyleft zajišťuje, že jakýkoli software vytvořený na základě GNU projektu musí zůstat svobodný a otevřený pro další uživatele.

Projekt GNU je dnes velmi rozšířený a mnoho moderních operačních systémů, jako je právě Linux, používá mnoho komponentů z projektu GNU. V současné době je projekt GNU stále aktivní a pokračuje ve vývoji a šíření svobodného softwaru. Proto je často používáno spojení GNU/Linux

 

BASH

Bash (Bourne-Again SHell) je příkazový interpret a skriptovací jazyk pro Unixové a Unixově podobné operační systémy, včetně Linuxu. Bash je standardním příkazovým interpretem pro většinu distribucí Linuxu a je také součástí macOS.

Bash umožňuje uživatelům spouštět příkazy v příkazové řádce nebo vytvářet skripty, což jsou soubory obsahující seznam příkazů, které mohou být spuštěny jako celek. Bash podporuje mnoho příkazů a funkcí, které umožňují uživatelům automatizovat různé úkoly nebo interagovat s operačním systémem a souborovým systémem. Více o BASH je v dalším díle Linux - Základní příkazy

 

Kernel

Kernel (česky jádro) je základní část operačního systému, která představuje prostředníka mezi hardwarem počítače a softwarovými aplikacemi běžícími na tomto počítači. Jádro operačního systému řídí všechny aspekty systému, včetně správy paměti, správy procesů, vstupů a výstupů, sítě, správy souborů a zařízení a dalších funkcí. Poskytuje také rozhraní pro komunikaci mezi aplikacemi a hardwarem.

Linux jádro (kernel) existuje pouze jedno. Na společném vývoji pracují desítky/stovky firem a vývojářů.

 

KDE a Xfce:

jsou další populární grafické uživatelské rozhraní pro Linux. KDE je to velmi konfigurovatelné rozhraní, které umožňuje uživatelům přizpůsobit vzhled a chování systému podle svých potřeb. KDE používá mnoho widgetů a efektů, což umožňuje uživatelům pracovat s více aplikacemi najednou. Xfce je lehké grafické uživatelské rozhraní pro Linux, které je ideální pro starší počítače a zařízení s omezenými prostředky. Xfce má jednoduchý a elegantní vzhled a nabízí uživatelům snadný přístup k aplikacím a funkcím.

 

Trocha čísel:

Podle statistik je poměr mezi Linuxem a Windows na osobních PC stále poměrně výrazný. Podle odhadů používá Linux na osobních počítačích méně než 2% uživatelů, zatímco Windows používá přes 75% uživatelů. Zbylých 23% je macOS, Chrome OS.

Mnohem lepší situace pro Linux je pak ale ve využití jako serverový OS. Podle statistik je poměr použití Linuxu a Windows na serverech relativně vyrovnaný, přičemž Linux má v této oblasti podstatně větší podíl na trhu než na osobních počítačích.

Podle statistik, které byly publikovány v srpnu 2021 společností W3Techs, Linux je operačním systémem používaným na více než 96% webových serverů, zatímco Windows je používán na méně než 1% webových serverů. To znamená, že Linux je prakticky dominantní operační systém na webových serverech.

Na druhé straně jsou Windows serverové operační systémy stále populární pro určité účely, jako je například běh aplikací vyvinutých pro platformu Windows. Windows také nabízí některé funkce a vlastnosti, které jsou pro určité účely vhodnější než Linux. Případně aplikace přímo vyvíjené od Microsoft. 

 

Co je distribuce?

Distribuce se skládá z:

  • základních programů
  • shell interpretu - terminál/příkazová řádka
  • GUI KDE, GNOME - Grafické rozhraní
  • ovládacích scriptů
  • instalační, aktualizační nástroje a balíčkovací systém
  • vlastní aplikace

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...